Ekonomi

ABD’nin yeni hedefi Rus metalleri

ABD, Rusya’nın metal ve madencilik sektörüne karşı, Rusya’dan erimiş veya dökme alüminyum ithal etmenin maliyetini önemli ölçüde artıracağını söylediği önlemleri içeren yeni bir yaptırım paketi açıkladı.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıldönümü münasebetiyle yeni bir dizi önlem açıklayarak Rusya’nın 100’den fazla metal, mineral ve kimyasal eser üzerindeki gümrük vergilerini artıracağını duyurdu.

Açıklamada daha fazla ayrıntı verilmeden, “Tedbirler, Rusya’da eritilen veya dökülen alüminyumun ABD pazarına girme maliyetini önemli ölçüde artıracak” denildi.

Bloomberg daha önce ABD’nin Rus alüminyumuna yüzde 200 ithalat vergisi uygulamaya hazırlandığını bildirmişti.

Alüminyum gibi endüstriyel metaller, genel kısıtlamalardan büyük ölçüde kaçınırken, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa, Ukrayna’nın işgaline yanıt olarak Rusya’ya kapsamlı yaptırımlar uyguladı.

Alüminyum gibi endüstriyel metaller genel yaptırımlardan büyük ölçüde muaf tutulurken, Rusya’nın ABD ve Avrupa tarafından Ukrayna’yı işgaline tepki olarak Rusya’ya kapsamlı yaptırımlar uygulandı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yaptırım yetkilerinin metal ve madencilik branşını da kapsayacak şekilde genişletileceği ancak hamlenin piyasadaki aksaklıkları en aza indirecek şekilde organize edileceği belirtildi.

haber-karapinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu