Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP), BIST 30 endeksine dayalı Aralık sözleşmesi haftaya yüzde 0,4 artışla 5.630,00 puandan başladı.

Açılış seansında Aralık vadeli işlem sözleşmesi, bir önceki seans kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 5.630.00’den işlem gördü.

Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 5.606,75 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 5.617,00 puana yükseldi.

Analistler, geçtiğimiz hafta merkez bankalarının faiz artırımlarına devam edeceklerinin sinyallerini vermesinin ardından güçlenen durgunluk dalgalanmalarıyla küresel borsalarda olumsuz bir seyir gözlenirken, yurt içi piyasalarda olumlu ayrıştığını bildirdi.

Analistler, Noel tatili öncesi yoğun veri gündeminin ve piyasalardaki dengelenme çabasının ön plana çıkacağını belirterek, yatırımcıların odak noktasının Japonya ve Türkiye’deki faiz kararları olacağını söyledi.

Bugün bilgi gündeminin zayıf olduğunu belirten analistler, teknik olarak endeks sözleşmesinde 5.550 ve 5.500 seviyelerinin takviye, 5.700 puanın ise direnç konumunda olduğunu söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu