Haber

Ahmet Ercan Erzurum’u İşaret Etti: ‘6’dan Büyük Deprem Olsa Şaşırmam’

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Erzurum’u işaret etti. Erzurum’daki depremle ilgili olarak Prof. Dr. Ercan, “Erzurum Narman hattı bence depremini bekliyor. Orada 6’dan büyük bir deprem olursa benim için sürpriz olmaz. Diğer iki bölge için aynı uyarıyı yapmayacağım” dedi.

Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Deprem Dairesi verilerine göre; Dün Konya’nın Selçuklu ilçesinde 5, İzmir’in Buca ilçesinde 3,9 ve son olarak Erzurum’un Narman ilçesinde 4,1 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Deprem uzmanı Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, art arda gelen sarsıntılarla ilgili konuştu. Ercan, depremlerin aynı gün meydana gelmesinin tesadüf olduğunu belirterek, Erzurum’da depremin devamının gelebileceği uyarısında bulundu.

Depremlerin küçük çaplı olduğunu belirten Prof. Dr. Ercan, şunları söyledi:

“İzmir’deki 3.9 her an, her yerde, her kırıkta olabilecek değersiz sarsıntılardan biridir. 4’ten büyük olanlara ‘deprem’, 3.9’dan büyük olanlara ‘deprem’ diyoruz. Bununla ilgili rastgele bir uyarı yoktur. İçinden geçen kırık aslında canlıdır. Canlı bir kırığın çok büyük bir deprem üretmesi mümkün değildir. Konya’daki deprem yine aktif kırılmada meydana geldi. Ancak bu kırığın o bölgede daha büyük bir sarsıntı oluşturma ihtimali yoktur. Bu bir beyin sarsıntısı öncesi değil. Bu bölgedeki bir sarsıntının yıkıcı olması için 6.4’ten büyük bir sarsıntı olması gerekir. Halbuki; bu kırılma 6.4 büyüklüğünde bir deprem üretmez. Dün 3 ilde olması tesadüf. Bunlar ‘deprem’ ve ‘küçük deprem’ dediğimiz her an meydana gelebilecek sarsıntılardır. Her yerde, her zaman olabilir. Ben sadece Erzurum’da duruyorum.”

Prof. Dr. Ercan, Erzurum’daki depremle ilgili olarak, “Erzurum Narman hattı bence depremi bekliyor. Narman’daki deprem burada bir gerginlik olduğunu gösterdi. Ben deprem bekliyorum. Erzurum-Kars bölümünün devamı olan Çıldır Gölü-Ermenistan hattı. Orada 6’dan büyük deprem olursa benim için sürpriz olmaz. Diğer iki bölge için aynı uyarıyı vermeyeceğim.”

Ercan, Kahramanmaraş’ta depremin vurduğu bölgeye ilişkin artçı sarsıntıların 4-5 yıl daha devam edeceğini belirterek, “6 Şubat depremi sonrası yaşanan artçı sarsıntılar oldukça normal. Daha büyük bir deprem olma ihtimali yok. Adana’da Kozan ve Göksun için uyarıda bulundum. O deprem 5.5 büyüklüğünde meydana geldi. O bölgede daha büyük bir deprem beklemiyorum. Bu kırılmanın Adana’ya doğru devam etmesini beklemiyorum. Savrun’un kırığı sakinliğe ulaştı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu