Haber

Çin ve Macaristan Dışişleri Bakanları İkili İlişkileri Görüştü

PEKİN, 13 Aralık (Xinhua) — Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Salı günü Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile bir video konferans toplantısı düzenledi ve iki ülke arasında hükümet ortası bir Üretim ve Yol işbirliği komitesi kurulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladı. .

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Ofisi Üyesi olan Wang, Çin-Macaristan bağlarının her zaman sağlam ve istikrarlı gelişiminin iki halkın ortak çıkarlarına hizmet ettiğini ve Çin-Avrupa ilişkilerinin istikrarlı ve uzun vadeli büyümesi.

Wang, Çin’in, AB ve üye devletlerin Çin’in gelişimine tıpkı Macaristan gibi objektif ve dostane bir şekilde bakmasını ve Çin-AB ilişkilerinde dostane işbirliği ana temasını sürdürmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Szijjarto ise Çin’i 20. ÇKP Ulusal Kongresi’ndeki başarısından dolayı kutladı ve Çin’in Avrupa’nın rakibi değil ortağı olduğunu söyledi. Macaristan Bakanı, ülkesinin Çin ile çeşitli alanlarda karşılıklı inancı artırmaya ve pratik işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu