Ekonomi

Fitch’ten kritik dolar analizi: Seçim sonrası ilk iş ne olacak?

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere kilitlenmişken, uluslararası finans kuruluşlarının seçim analizleri sürüyor.

Fitch Ratings Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Kıdemli Direktörü Erich Arispe, çevrimiçi bir seminerde Türkiye’de yeni hükümetin seçimden sonraki ilk görevinin döviz piyasası risklerini yönetmek olacağını söyledi.

Bloomberg’in haberine göre Arispe, bankaların hükümete finansman sağlamada baskın oyuncu haline geldiğini söyledi. Arispe, makro performansı etkileyen temel zayıflığın uygulanan politika seti olduğunu ve bunun bozulma yarattığını vurguladı.

TL’de değer kaybı öngörülüyor

Dün dünyanın en büyük bankalarından Bank of America’nın (BofA) ekonomistleri de Türkiye ekonomisi ve Türk lirası ile ilgili seçim sonrası senaryoları içeren bir rapor kaleme aldı. BofA ekonomistleri, seçimi kim kazanırsa kazansın beklenen senaryonun Türk lirasındaki değer kaybı olduğunu söyledi.

Analistler, dolar/TL kurundaki gerçeğe uygun değerin 24 seviyelerinde olduğunu belirterek, seçim sonrası Türk lirasının değerinde yüzde 15-25’lik bir düşüş öngördü. Raporda, “Seçim sonucu ne olursa olsun ekonomideki dengesizlikleri gidermek için TL’nin zayıflamasını ve ekonomik koşulların sıkılaşmasını öngörüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu