Teknoloji

Meta, Metinden Müzik Üretebilen ‘MusicGen’ Yapay Zeka Modelini Duyurdu

Birçok teknoloji devi yapay zeka alanında atılımlar yapmaya devam ediyor. Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta ve onlardan biri. Mark Zuckerberg liderliğindeki şirket, yapay zeka için kendi özel çipini geliştirdiğini birkaç hafta önce duyurmuştu.

Şimdi de Meta’dan bir yapay zeka adımı daha geldi. Meta’nın Audiocraft araştırma ekibi, MüzikGenadlı açık kaynaklı bir dil modelini duyurdu.

MusicGen, metinden müzik üretebilir

https://twitter.com/twitter/status/1667086356927901696

ChatGPT’nin sesli versiyonu diyebileceğimiz MusicGen modeli, metin komutlarıyla yeni müzik üretebilir. Kullanıcılar istedikleri müzik tarzını tanımlayarak modeli kullanabilirler. Dilerlerse mevcut bir melodiyi de ekleyebilirler.

https://twitter.com/twitter/status/1667086362867290112

Yapay zeka araştırmacısı Felix Kreuk’un Meta üzerinde paylaştığı bir görsel, MusicGen’in sahip olduğu yetenekleri gözler önüne seriyor. Görselde zaten bir müzik eklenmiş olduğu görülüyor ve ardından bu müzik bir komut girilerek değiştirilebiliyor. Başka bir görüntüde, “ön ayarlı herhangi bir ses kullanılmadan” Akılda kalıcı melodiler, tropikal perküsyonlar ve hareketli ritimler içeren plaja uygun pop dans şarkısıGörünen o ki “komutu” yazılarak bir ses oluşturulabilir.

Araştırma takımı, yaklaşık 12 saniyeShutterstock ve Pond5 modüllerinin yanı sıra ses yeniden üretim modelini eğitmek için dahili bir bilgi setinden 10.000 yüksek kaliteli müzik dahil 20.000 saat lisanslı müzik kullandı. MusicGen’in Hugging Face AI’sı aracılığıyla bir demoya erişmek mümkündür.

Yapay zekanın müzik üretiminde kullanımı hızla artıyor. Birkaç ay önce Google, metinleri müziğe dönüştüren MusicLM adlı yeni bir yapay zeka modelini duyurdu.

celikhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu