Haber

Netanyahu: Sivillerin ölümünden Hamas sorumlu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki sivil ölümlerinden İsrail’in değil Hamas’ın sorumlu olduğunu belirtti.

Netanyahu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Gazze’ye yönelik saldırılarda siviller öldü, İsrail’in saldırılarını durdurması gerekiyor” sözlerinin ardından Başbakanlıktan yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında Hamas ile DEAŞ’ı karşılaştıran Netanyahu, “Sivillere verilecek her türlü zararın sorumluluğu İsrail’e değil, Hamas-DEAŞ’a aittir.” sözlerini kullandı.

“İsrail’in, terör örgütünün yüzlerce İsrailliyi vahşice katletmesi ve 200’den fazla İsrailliyi rehin alması nedeniyle savaşa girdiğini” kaydeden Netanyahu, İsrail’in sivillere zarar vermemek için elinden geleni yaptığını ve sivillere savaş alanlarını terk etme çağrısında bulunurken, Hamas’ın ise sivillere engel olmaya çalıştığını söyledi. Sivillerin güvenli bölgelere gitmesi engelleniyor. Elinden geleni yaptığını ve onları canlı kalkan olarak kullandığını iddia etti.

“Hamas-DEAŞ kadınlarımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı vahşice rehin alarak insanlık suçu işliyor. Okulları, camileri, hastaneleri terör komuta merkezi olarak kullanıyor.” Netanyahu şunları söyledi ve şöyle devam etti:

“Hamas-DEAŞ’ın bugün Gazze’de işlediği suçlar yarın Paris’te, New York’ta ve tüm dünyada işlenecektir. Dünya liderleri İsrail’i değil Hamas-DEAŞ’ı kınamalıdır.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği özel röportajda şunları söyledi: “Bir ortak ve dost olarak şunu söylüyorum: Terör saldırısından bir ay sonra, eğer olayla bu şekilde baş etmeye çalışırsanız, sanırım siz de mahvolacaksınız. Suçlanacak olan da suçlanacak olan da. Bugün siviller bombalandı. Bebekler, kadınlar, “Yaşlılar bombalanıyor, öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu nedenle İsrail’e durma çağrısı yapıyoruz. Ben yargıç değilim, devletin başkanıyım. Herkese uluslararası hukuku hatırlatıyor ve ateşkes çağrısı yapıyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu